Inštalovaný výkon veterných elektrární v Nemecku rástol aj v tomto roku a dosiahol kapacitu 35,7 GW, čo predstavuje medziročný nárast o viac ako 3 GW. Dňa 12. decembra 2014 dosiahol výkon veterných elektrárni svoje rekordné maximum na úrovni 29,7 GW. Solárnych zdrojov pribudlo o niečo menej, približne 2,4 GW a dosiahli celkovo kapacitu 38,1 GW. Výroba energie z obnoviteľných zdrojov v Nemecku zaznamenala nový rekord, keď veterné a solárne elektrárne dokázali vyrobiť 37,8 GW (údaj k 14. aprílu 2014). Napriek nízkym cenám palív zaznamenala výroba elektriny zo zemného plynu v Nemecku ďalší pokles o 18,4 % oproti predchádzajúcemu roku. Naopak, výroba zo solárnych elektrární vzrástla o 7,4 % v tom istom porovnávanom období.
Aj v roku 2014 pokračoval klesajúci trend cien elektriny, keď slovenská veľkoobchodná cena klesla medziročne o 10 %. Obrovský prepad cien palív, pretrvávajúce nízke ceny emisných povoleniek, stagnácia dopytu po elektrickej energii a stále rastúca výroba zo spomínaných obnoviteľných zdrojov stlačili ceny elektrickej energie na nové dno. Slovenský trh s elektrinou zaznamenal najnižšie ceny posledného desaťročia, keď v apríli spadla cena elektriny na 33,8 eur/MWh.
Napriek týmto nepriaznivým podmienkam si Slovenské elektrárne udržali kvalitu a objem výroby a dodávky elektriny a dokázali tak obhájiť svoje dominantné postavenie na slovenskom i regionálnom trhu. Jedným z dôležitých faktorov je strategická poloha Slovenska pre obchod a prenos elektriny smerom do Maďarska a aj ďalej na Balkán, t. j. do regiónu s vyššími cenovými úrovňami. Po pripojení Rumunska k „market couplingu“ trhov stúpla dôležitosť domáceho trhu a pozície Slovenských elektrární v regióne ešte viac.
Slovenské elektrárne si uvedomujú svoje postavenie najväčšieho obchodníka na domácom trhu s elektrinou, a preto sa prostredníctvom obchodných platforiem usilujú zvyšovať likviditu a transparentnosť slovenského trhu. Vďaka tomu by mal slovenský trh odzrkadľovať reálne trhové podmienky a stať sa ešte atraktívnejším pre všetkých jeho účastníkov.
Politika predaja na domácom trhu Trhová cena na Slovensku Obchodovanie s elektrinou Stratégia v regióneSlovenské elektrárne v roku 2014 vyrobili 781 GWh a predali 611 GWh tepla, čo predstavuje tržby v hodnote 19,65 mil. eur. Výroba tepla je založená prevažne na kombinovanej výrobe elektriny a tepla a distribuovaná sústavami centrálneho zásobovania teplom.
Predaj tepla bol zabezpečovaný v zmysle legislatívy štandardov kvality dodávky tepla plynule, podľa potrieb a v rozsahu požiadaviek odberateľov. Dodávka tepla bola realizovaná prevažne horúcou vodou na vykurovanie a prípravu teplej úžitkovej vody pre domácnosti a nebytové objekty. Elektrárne Nováky dodali teplo v prípade horúcej vody v objeme 61 % a dodávky tepla v pare pre potreby technológie v objeme 39 %. Čítať viac