Využitie hydroenergetického potenciálu Slovenska v oblasti malých vodných elektrární zaznamenalo rozvoj aj v roku 2014. Ukončený projekt výstavby malej vodnej elektrárne Dobšiná III s inštalovaným výkonom 0,25 MW bol spustený do komerčnej prevádzky v januári 2014. Tretí stupeň elektrárne na Dobšinskom potoku umožní ročne ušetriť viac ako 1 900 ton CO2 v porovnaní s výrobou elektriny z uhlia.
Zrealizovali sme ďalší krok projektu zvyšovania podielu spoluspaľovania biomasy v uhoľných elektrárňach Vojany. Úspešne sme otestovali zvýšený podiel spoluspaľovania na úrovni 22 % na zrekonštruovanom bloku 5 a podiel spoluspaľovania na úrovni 6 % na bloku 6. Celková ročná úspora emisií CO2 v elektrárni Vojany (EVO) predstavovala 49 tisíc ton, pričom bola zachovaná vysoká miera flexibility a spoľahlivosti.
Ekologizácia a racionalizácia kombinovanej výroby elektriny a tepla pokračovala v roku 2014 aj v ENO. Optimálne spoluspaľovanie biomasy z lokálnych zdrojov a domáceho hnedého uhlia vo fluidnom kotle FK1 bolo dosiahnuté aj vďaka špeciálnej technológii na triedenie dodávanej biomasy, čo umožnilo ročnú úsporu 8,5 tisíca ton emisií CO2.
Projekty fotovoltických elektrární v Mochovciach a Vojanoch so sumárnym inštalovaným výkonom 1,9 MW pokračujú v úspešnej komerčnej prevádzke a svojou výrobou šetria približne 2 tisíc ton CO2 v porovnaní s výrobou elektriny z uhlia pri ročnej výrobe asi 2 GWh.
elektriny bez emisií
elektromobilov
pomohli ušetriť
dobíjacie stanice
Spojenie vzdelávania a zábavy („edutainment“) je mottom tohto výnimočného projektu, v ktorom najnovšie interaktívne a zobrazovacie technológie, aplikácie na dotykových obrazovkách, energetické PC hry, 3D projekcia či interaktívna LED podlaha a rozšírená realita, ktoré atraktívnym spôsobom približujú návštevníkom všetkých vekových kategórií príbeh energie od vzniku vesmíru až po blízku budúcnosť.
Cieľom Energolandu je atraktívnou formou a zároveň komplexne priblížiť problematiku vzniku, výroby a využívania energie. Špeciálna pozornosť je venovaná fenoménu globálneho otepľovania a emisiám skleníkových plynov, ako aj cyklu jadrového paliva, od ťažby uránu, cez využitie v reaktore až po finálne spracovanie a využitie v budúcnosti. Návštevníci si tak pri prezeraní exponátov sami vytvárajú názor na to, aké zdroje z dostupného energetického mixu súčasnosti sú vhodné pre trvale udržateľný vývoj.